Przeszukaj zawartość strony,
jak nie widzisz tego czego szukasz.
Chondromalacja stawu rzepkowo - udowego.
Dolegliwości stawu rzepkowo - udowego to bardzo częsta przyczyna poszukiwania pomocy u ortopedów i fizjoterapeutów. Ból przedniego przedziału stawu kolanowego często wynika z uszkodzenia chrząstki szklistej. W tym artykule przedstawię metody diagnostyczne, które są stosowane w celu uwidocznienia uszkodzeń chrząstki.
Kolano skoczka - przewlekła choroba więzadła rzepki.
Kolano skoczka to choroba dotycząca więzadła rzepki. W jej przebiegu dochodzi do zmian degeneracyjnych (zwyrodnieniowych) więzadła w wyniku kumulacji mikrouszkodzeń i nieprawidłowego gojenia. Podstawową metoda diagnostyczną jest badanie USG, w którym możemy uwidocznić zaburzenie struktury i nadmierne unaczynienie uszkodzonej części więzadła. Badania RTG i RM są badaniami uzupełniającymi.
Boli cię Achilles - to masz szczęście!
Ścięgno Achillesa jest największym ścięgnem w ludzkim ciele. Zmiany zapalne, częściowe uszkodzenia i zerwania sprawiają pacjentom, ale i lekarzom sporo problemów. Szczególną grupą są pacjenci, dla których zerwanie ścięgna jest pierwszym objawem choroby. W tym artykule przedstawię anatomię, patologię i diagnostykę ścięgna piętowego.
Zapalenie kaletki podbarkowej - częsta przyczyna bólu barku.
Zapalenie kaletki podbarkowej jest jedną z częstszych przyczyn bólu barku, zazwyczaj jest izolowane, ale bardzo często zapaleniu towarzyszy uszkodzenie ścięgien stożka rotatorów. W diagnostyce zapaleń kaletki stosowane jest badanie RTG które ma za zadanie wykluczyć przede wszystkim patologię w obrębie kości. Natomiast badania USG i RM umożliwiają uwidocznienie kaletki i ścięgien. Dodatkowo pod kontrolą USG stosuje się różnego rodzaju iniekcje.
Artrografia - badanie stawu z kontrastem.
Artografia to badanie z podaniem kontrastu do jamy stawu. Najczęściej nakłucie stawu wykonuje się pod kontrolą USG. W tym artykule przedstawię krok po korku jak wygląda ta procedura.