Zapalenie kaletki podbarkowej - częsta przyczyna bólu barku.
Zapalenie kaletki podbarkowej jest jedną z częstszych przyczyn dolegliwości bólowych barku. Zwykle zapalenie kaletki jest izolowane, ale często współistnieje z uszkodzeniami ścięgien. Typowym obrazem klinicznym jest tzw. konflikt podbarkowy - w wyniku stanu zapalnego dochodzi do nieprawidłowego współdziałania mięśni odpowiedzialnych za ruch kości ramiennej w stawie. Szczególną postacią zapalenia jest tzw. wapniejące zapalenie, które jest szczególnie bolesne.
W tym artykule postaram się przedstawić typową ścieżkę diagnostyczną przy podejrzeniu zapalenia kaletki podbarkowej, przedstawię również obrazy badań RTG, USG i RM.
Anatomia
Kaletka podbarkowa (a w zasadzie kaletka podbarkowo - podnaramienna) to bardzo cienka struktura o grubości ok. 1mm . Umożliwia ona gładkie przemieszczanie się / ślizganie struktur względem siebie.
Porównywana jest do woreczka foliowego zawierającego kroplę oleju , co powoduje że jego ścianki poruszają bez tarcia.
W przypadku barku (a w zasadzie stawu ramiennego) w trakcie ruchu przemieszczają się: wyrostek barkowy łopatki, ścięgna stożka rotatorów i kość ramienna. Kaletka podbarkowa ułatwia gładki ruch tych struktur.
Gdy dochodzi do zapalenia kaletki, ulega ona obrzękowi i pogrubieniu, dochodzi do obrzęku i przerostu błony maziowej w jej świetle. Zmieniona zapalnie kaletka jest bardzo bolesna i każdy ruch, który powoduje jej ściskanie wywołuje dolegliwości bólowe.
Bardzo często zapaleniu kaletki towarzyszy różnego stopnia uszkodzenie ścięgien, które w wyniku zmian zapalnych nie funkcjonują prawidłowo. Powoduje to narastanie ucisku kaletki podbarkowej i ścięgien co doprowadza do dalszego rozregulowania tego precyzyjnego mechanizmu.
Diagnostyka
Badanie patologii barku warto rozpocząć od wizyty u doświadczonego ortopedy, który na podstawie wywiadu i badania postawi wstępną diagnozę, co umożliwi bardziej ukierunkowaną diagnostykę obrazową.
RTG
Zazwyczaj diagnostykę rozpoczyna się od wykonania badania RTG. Badanie to zwykle wykonywane jest w co najmniej dwóch projekcjach — np. AP, Y.
Badanie RTG umożliwia wstępną ocenę struktur kostnych stawu ramiennego. Pomimo że poszukujemy zmian zapalnych w tzw. tkankach miękkich, które nie są dobrze widoczne w badaniach RTG, badanie to umożliwia wstępnie ocenić ew. predyspozycje do wystąpienia takiego zapalenia - np. możemy dostrzec odmiany anatomiczne, zmiany zwyrodnieniowe czy zwapnienia w ścięgnach i przylegających tkankach.
Szczególnym typem zapalenia, które można zdiagnozować już na podstawie badania rentgenowskiego jest wapniejące zapalenie, w przebiegu którego dochodzi do wytrącenia skupiska zwapnień zlokalizowanych zazwyczaj w okolicy guzka większego kości ramiennej.
Badanie RTG umożliwia również wstępne wykluczenie urazów kostnych, gdy do zapalenia kaletki podbarkowej dochodzi w wyniku urazu. Pełni ono też nie mniej ważna funkcję w wykluczeniu innych poważnych patologii kości, które mogą imitować dolegliwości związane z zapaleniem kaletki (np. zmiany nowotworowe).
USG
Badanie USG jest dużo bardziej precyzyjną metodą w ocenie tkanek miękkich niż badanie RTG. Możemy w nim ocenić kaletkę podbarkowa pod kątem obecności zmian zapalnych, co będzie się objawiało jej pogrubieniem, zwiększoną ilością płynu i często przerostem błony maziowej.
W trakcie badania badania dynamicznego (ocena w trakcie ruchu) w przypadku przewlekłych zmian zapalnych można zauważyć tworzące się zrosty, co powoduje zaburzenie ślizgu ścian kaletki, przez co jej podstawowa funkcja nie może być spełniana. W przypadku bardzo nasilonych zmian zapalnych lub wapniejącego zapalenia widoczne jest jest również wzmożone unaczynienie (ukrwienie) kaletki i przylegających tkanek.
W badaniu ultrasonograficznym możliwa jest również ocena towarzyszących uszkodzeń ścięgien stożka rotatorów. Częstym problemem jest naderwanie ścięgna m. nadgrzebieniowego, które może wynikać z mechanicznego konfliktowania („ocierania”) o wyrostek barkowy, który znajduje się w bezpośredniej bliskości ścięgna. Dodatkowo często w wyniku zmian zwyrodnieniowych powierzchnia wyrostka staje się nierówna, co dodatkowo nasila mechaniczne konfliktowanie tych struktur. Nie mniej rzadka jest też sytuacja odwrotna - naderwanie ścięgna (np. w wyniku urazu) powoduje nieprawidłowy ruch kości ramiennej w stawie co doprowadza do podrażnienia a w konsekwencji zapalenia kaletki.
Bardzo istotną rolę USG pełni również w leczeniu, ponieważ umożliwia bardzo precyzyjne podanie np. leków przeciwzapalnych do kaletki podbarkowej, płukanie zwapnień (tzw. barbotage) czy np. podanie PRP (płytkopochodne czynniki wzrostu) do uszkodzonych ścięgien. Precyzja w tych zabiegach ma bardzo duży wpływ na ich skuteczność i zmniejszenie ilości powikłań.
Pod kontrolą USG podaje się również kontrast do stawu ramiennego w celu wykonania tzw. artrografii, o czym nieco więcej w następnym punkcie.
Rezonans magnetyczny
Obrazowanie metoda rezonansu magnetycznego (RM) jest najbardziej kompleksową i najbardziej precyzyjną metodą obrazowania uszkodzeń w obrębie stawu ramiennego. W przypadku izolowanych zapaleń kaletki, RM nie odgrywa bardzo istotnej roli, a stosuje się nią dopiero gdy wstępna terapia nie daje oczekiwanych rezultatów lub gdy przebieg choroby jest nietypowy. Trochę inna sytuacja jest w przypadku uszkodzenia ścięgien stożka rotatorów - wówczas badanie RM często bywa kluczowe, zwłaszcza przed podjęciem dalszych kroków terapeutycznych w tym leczenia operacyjnego. Badanie artrografii stawu ramiennego (artro - RM) jest bardziej precyzyjne w ocenie uszkodzeń ścięgien stożka rotatorów, a gdy dochodzi do przerwania ciągłości ścięgien kontrast podany do jamy stawu penetruje do kaletki, co jest jednoznacznym dowodem na pełnej grubości uszkodzenia ścięgien.
Atlas of Functional Shoulder Anatomy, Giovanni Di Giacomo, Nicole Pouliart, Alberto Costantini, Andrea De Vita